Kiedy wykonuje się badania genetyczne płodu?

Badania genetyczne płodu powinny być przeprowadzane przede wszystkim wtedy, gdy w naszej najbliższej rodzinie zdarzały się przypadki wad genetycznych wrodzonych u dzieci. Oprócz tego, na badania genetyczne powinny zdecydować się kobiety, które ukończyły 35. rok życia. Zdarza się, że badania genetyczne są również wykonywane wyłącznie na życzenie rodziców, którzy pragną poznać stan zdrowia swojego dziecka. Warto wiedzieć, że badania genetyczne nieinwazyjne, czyli testy biochemiczne oraz USG płodowe, powinny wykonywać wszystkie przyszłe mamy. Badania inwazyjne muszą być wykonywane tyko wtedy, gdy jest to uzasadnione szeregiem ważnych przyczyn.

Badania nieinwazyjne – definicja

Badania nieinwazyjne to takie, których przeprowadzenie charakteryzuje się tym, że nie występuje ryzyko uszkodzenia płodu. Ich ogromną zaletą jest fakt, że dzięki nim można wcześniej poznać uwarunkowane genetycznie wady dziecka. Wśród badań nieinwazyjnych wyróżnia się:

  • badanie USG dla ciężarnych (prenatalne) – od zwykłego USG różni się tym, że do jego przeprowadzenia wykorzystuje się bardzo czuły sprzęt,
  • badania biochemiczne,
  • testy biochemiczne.

Badania inwazyjne – definicja

Ich przeprowadzenie może skutkować różnymi powikłaniami – zarówno u matki, jak i u dziecka. Istnieją następujące rodzaje badań inwazyjnych:

  • biopsja kosmówki,
  • kordocenteza,
  • amniopunkcja.

Wszystkie kobiety, które decydują się na takie badanie, muszą najpierw napisać stosowną zgodę. Muszą również znać poziom ryzyka, jaki wynika z ich przeprowadzania.

Źródło: https://sprawdzgeny.pl/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *