Makijaż permanentny w ciąży

Makijaż permanentny to zdecydowanie wygodny i ułatwiający kobietom życie, a przy okazji szybkim zabiegiem. Trwa kilka godzin, w zależności od tego czy chcemy zrobić sobie usta, oko czy brwi. Jest wykonywany podobnie do tatuażu, co oznacza, że barwnik użyty do wykonania makijażu permanentnego nie znajduje się na powierzchni skóry, a jest wstrzykiwany pod skórę. Wprowadzanie barwników do co prawda płytkich warstw podskórnych, ale jednak skutkuje tym, że zabieg ten zdecydowanie staje się zabiegiem inwazyjnym. Czy w takim wypadku jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży, bądź tych, które są w trakcie połogu?

Ryzyko infekcji

Tak jak wspomniano powyżej, makijaż wykonywany na okres kilku miesięcy, nieraz lat polega na wstrzyknięciu podskórnie barwnika. Każda ingerencja w organizm człowieka, a więc także naruszenie jego warstwy ochronnej, jaką jest skóra może za sobą nieść ryzyko zakażenie. Pomimo tego, że dobre salony kosmetyczne dbają szczególnie o higienę, zmniejszając tym ryzyko zakażeń zawsze istnieje szansa, że w naszym ciele rozwinie się infekcja. O ile w obecnych czasach antybiotyki potrafią działać cuda, o tyle kobieta ciężarna, lub karmiąca piersią powinna unikać wszelkiego rodzaju szans na złapanie infekcji i leczenie silnymi lekami. Dodatkowymi, a właściwie podstawowymi medykamentami przyjmowanymi po zabiegu są leki przeciwwirusowe, mające za zadanie ograniczyć rozwój opryszczki. Leki te są niezwykle potrzebne i z reguły bezpieczne, ale tylko dla kobiet, nie wiadomo jakie działanie mają one na płód.

Barwniki szczególnie groźne w obliczu burzy hormonów

Pomimo, że w obecnych czasach rynek kosmetyków, w tym także barwników do wykonywania permanentnego makijażu jest na tyle szeroki, że bez problemu można znaleźć produkty hipoalergiczne to nie należy do końca im ufać. Dorośli ludzie z reguły nie powinni reagować alergiczne na używane kosmetyki/ barwniki, jednakże u kobiet w ciąży na skutek zmian hormonalnych może dochodzić do reakcji uczuleniowych, a także do problemów z przyjęciem się barwnika i nieestetycznym efektem wykonanego zabiegu.

Tak jak zaznaczono w pierwszym zdaniu tego artykułu, makijaż permanentny jest wygodnym rozwiązaniem dla kobiet, jednakże ze względu na wyżej wymienione czynniki warto w okresie ciąży lub połogu, kiedy ciało kobiety się zmienia powstrzymać się od tego typu inwazyjnych zabiegów. Warto pamiętać, że uroda urodą, ale zdrowiem jest najważniejsze.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *