Monitoruj serduszko dzieciątka – detektor tętna płodu

Dla każdego rodzica, spodziewającego się dziecka, wsłuchiwanie się w rytm bijącego serduszka malca jest ekscytującym przeżyciem nie do zapomnienia. Choć jeszcze do niedawna można było tego doświadczyć tylko w gabinecie ginekologicznym, teraz jest to gadżet, który w domu może posiadać każda przyszła mama! Domowe detektory tętna płodu są wyjątkowo proste w użyciu i coraz bardziej powszechne.

Detektor tętna płodu – co to, po co, jak?

Detektory tętna płodu to niewielkich rozmiarów urządzenie elektroniczne, potocznie nazywane domową wersją KTG. W podstawowej wersji zbudowany jest z głowicy oraz odbiornika z głośnikiem, często zestaw wyposażony jest w słuchawki. Podobnie, jak na badaniu, wystarczy nawilżyć powierzchnię brzucha ciężarnej odpowiednim żelem, następnie przyłożyć głowicę i delikatnymi, powolnymi ruchami, przesuwać ją po skórze. Urządzenie działa na podstawie efektu Dopplera; generuje fale ultradźwiękowe, które wysyłane są z głowicy do wnętrza brzucha. Przetworzone fale to nic innego, jak uderzenia serduszka dziecka. Detektory są bezpieczne dla zdrowia mamy i malucha, proste w użyciu.

W czasach, kiedy trudno o częste wizyty ginekologiczne, używanie domowego detektora jest jak najbardziej uzasadnione. Rodzice mogą kontrolować tętno dziecka, w razie potrzeby interweniować – lub po prostu cieszyć się najpiękniejszym dla nich dźwiękiem.

Czy detektory są dla każdego?

Bez wątpienia jest to przydatne urządzenie, w które warto zainwestować. Tętno płodu to najważniejszy wyznacznik kondycji zdrowia maluszka, domowe pomiary pomagają stwierdzić, czy wszystko jest w porządku. Nieuzasadniony, naturalny stres, przyszła mama może ujarzmić upewniając się o zdrowiu dziecka. Niestety częste nasłuchiwanie bicia serca może także wywołać niepożądany w stanie błogosławionym stres, na przykład przyspieszona akcja serca, kiedy maluch się obudzi lub zbyt powolna podczas snu. Detektor jest zdecydowanie przydatny, jednak jak ze wszystkim, również z korzystaniem z niego warto zachować umiar.

Pamiętając o zdrowym rozsądku, detektor tętna płodu przyda się każdej rodzinie, oczekującej na narodziny dziecka. Pozwala na spokój pomiędzy wizytami u lekarza, kontakt z dzieciątkiem, a przede wszystkim: ułatwia trzymanie ręki na pulsie. Przecież zdrowie dziecka jest najważniejsze!

Źródło artykułu – https://angelsounds.pl/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *