Zatrucie zęba przy leczeniu kanałowym

Nasze zęby oraz ich stan jest jednym z kluczowych elementów dla bycia zdrowym i dla pozostawania w dobrym samopoczuciu. Zęby są niezbędne do prawidłowego przyjmowania posiłków. Posiadanie własnych, zdrowych zębów ma nie tylko wpływ na nasze trawienie ale także na wygląd.

Trzeba dbać o zęby

Warto dbać o własne zęby. Zęby narażone są na wiele chorób, które nieustannie na nie czyhają. Jednym z częstszych problemów jest próchnica, która pojawić się może u każdego. Dlatego tak ważne jest codzienne, regularne i efektywne szczotkowanie zębów z wykorzystaniem dobrej pasty. Ważne jest również wykorzystywanie nici dentystycznej. Dodać należy również płukanie, które także jest istotnym elementem dbania o zęby i jamę ustną. Ważne będą również profilaktyczne wizyty u stomatologa.

Leczenie kanałowe zębów

Czasami jednak zdarza się, że próchnica pozostanie nie wyleczona przez dłuższy czas i zaatakuje głębsze partie zęba. Może dojść do zapalenia miazgi zębowej. W takiej sytuacji niezbędne będzie leczenie kanałowe u stomatologa. Leczenie takie nie jest przyjemne, może także być kosztowne, jednak warto je przeprowadzić, żeby ocalić zęba.

Zatrucie zęba

Leczenie kanałowe Kraków wiąże się z kilkoma etapami. Początkowa to zatrucie zęba. Leczenie kanałowe zatrucie zęba zwane jest także dewitalizacją. Polega na otwarciu zęba w celu dostania się do komory. Na jej dnie dentysta wkłada tak zwaną wkładkę dewitalizacyjną. Wkładka ta ma kontakt z nerwem, ma ona działanie toksyczne (stąd nazwa zatrucie). W wyniku tego powoduje obumieranie miazgi zęba. Zatrucie zęba trwa zazwyczaj w granicach dwóch tygodni. Na ten czas ząb musi zostać zabezpieczony opatrunkiem. Po upływie dwóch tygodni przechodzi się do głównego leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe zatrucie zęba dawniej było stosowane częściej niż dzisiaj. Aktualnie są również inne metody ale nadal leczenie z zatruciem zęba jest stosowane. Dzisiaj zatrucie zęba stosowane jest dla osób, którym nie można podać znieczulenia standardowego lub dla tych, którzy wymagają szybkiej pomocy dentysty.